Három az igazság. Ez a címe a Klubrádióban hétfőnként futó beszélgetés sorozatnak. Szénási Sándor moderátor Spiró György íróval és Hatos Pál történésszel beszélget „a magyarok cselekedeteiről, a feszült jelenről, a mindig bús múltról és a késlekedő boldog jövőről.” A sorozatból most két részt ajánlunk olvasóink szíves figyelmébe.
Augusztus 1-én a szomszéd országokkal és az ott élő magyarokkal való viszonyunkat elemezték:
Meghallgatás/Letöltés
Augusztus 8-án a magyar – amerikai kapcsolatokról mondták el véleményüket:
Meghallgatás/Letöltés
Szénási Sándor műsorvezető ezen a héten a határon túli magyarságról beszélgetett vendégeivel. Arra keresték a választ, ismerjük-e, értjük-e, akarjuk-e érteni egyáltalán a helyzetüket, kinek és mit lehetne tenni a kapcsolat erősödéséért. A Három az igazságban most nagy volt az egyetértés Spiró György Kossuth- és József Attila-díjas író, költő és Hatos Pál történész, jogász között.
Három az igazság
A Kossuth által először említett tizenötmillió magyar volt a lakossága a Nagy-Magyarországnak. Spiró emlékeztet, hogy a környező népek nem így nevezték, hanem Hungáriának, amely kifejezés a történelmi Magyarországra volt érvényes. Sajnálatos módon ez a szó már kihalt a szótárunkból. Ma Nagy- és Kis-Magyarországról beszélünk, holott Hungária magába foglalta az összes nem magyar anyanyelvű népet is, amelyek sok helyen többségben voltak.
Úgy véli, Kossuth világosan felismerte, hogy a nacionalizmus vallási kérdés, és úgy is próbálta megszervezni a népeket, hogy területileg egy vallási nemzetiséghez tartozzanak. De az egységtörekvések soha nem álltak a helyi nagyhatalmak érdekében.
Természetesen az integráció és az elfogadás lenne egy normális kulturális politika dolga. Az író figyelmeztet, hogy rettenetes következményekkel jár, amikor politikailag egyetlen tengely körül osztanak meg embereket, akik ugyanahhoz a nemzethez tartoznak. A motivációt kellene erősíteni, de ezt pusztán politikai eszközökkel nem lehet véghez vinni, ahhoz sokkal több kellene.
Szerinte se lehet a kötelezővé tett magyar nyelvvel sem lehet egyfajta birodalmi vagy nemzeti integrációt elérni. Sajnos nem népszerű szlovákul vagy románul tanulni, a határon túl ez mindig kényszer volt és nem egy természetes kulturális tőke. Soha nem merült fel valóságos, kettős identitás, ez egy fogalmi ellentmondás ebben a régióban.
Egyetért azzal, hogy ezek az agresszív és kizárólagosságra igényt tartó nemzeti törekvések azok, amelyek végső soron arra kárhoztatták a határon túl élőket, hogy kényszer alatt éljék meg az identitásukat. Az identitásuk csak egy részét tudják megélni vagy vállalni, hiszen a nemzeti kultúra hordozói voltak mindig a dominánsok.
Izgalmas kérdésnek látja, hogy a huszonegyedik században ez hogy változik, túlélheti-e a magyar kultúra, hogy valaki elveszítheti a magyar nyelv tudását akár Amerikában, akár Szlovákiában él, de megmarad magyarnak. Úgy tűnik, annyira végzetesen kötődik a magyar kultúra és identitás a nyelvtudáshoz, hogy nincs ebből kiút.
A történész azt látja, hogy ebben a magyarországi kulturális élet irányítói az elmúlt harminc évben nem tudtak sikeresek lenni, idegenként élünk egymás mellett a Kárpát-medencében. Nemcsak politikailag vonzó alternatívát kellene adni, hanem valami olyasmit, amelyben elfér ez a megváltoztathatatlan valóság, de sajnos könnyen lehet, hogy erre jelenleg csak a politika erős színekkel dolgozó képei képesek, illetve a nacionalista politika.
A műsort a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg.
Műsorvezető: Szénási Sándor
Vendégek: Spiró György, Hatos Pál
2022. augusztus 1., hétfő 15.00
Forrás: Három az igazság
Be First to Comment