MEGHÍVÓ
a Magyar Pax Romana és az Európai Protestáns Magyar Szabadegyetem közös Lehet-e? fóruma
Nyelvében vél a nemzet!
címmel
Nádasdy Ádám nyelvész, az ELTE professzorának előadása a nyelvtörténet, nyelvrokonság és a nemzettudat összefüggéseiről
2013. június 17-én este 17-19 óra között a Pesti Evangélikus Egyház Gyülekezeti Nagytermében (Bp. V. Deák Ferenc tér 4. I. em.)
Az Európai Protestáns Magyar Szabadegyetem május elején az elzászi Liebfrauenbergben rendezte idei Akadémiai Napjait. A többnyelvűségről szóló tanácskozás nyitó előadását Nádasdy Ádám tartotta. Fórumunk résztevői most meggyőződhetnek: miért kértük már előre a professzort, hogy franciaországi előadását Budapesten ismételje meg.
Van-e összefüggés a nyelv és az őt beszélő társadalom, közösség között? Tükröz-e valamit, hogy a szlovákban vannak nemek, de nincs névelő, a magyarban meg pont fordítva? Mikor kezdtek az emberek arra gondolni, hogy a nyelv fontos tényező egy nép (s később: egy nemzet) önmeghatározásában? Akik rokon nyelvet beszélnek, valóban rokonok-e? És ha igen, következik-e ebből bármi?
Jacob Grimm német tudós 1822-ben bizonyította, hogy a német nyelv rokona az indiai szanszkrit nyelvnek, melynek beszélői „árjáknak” nevezték magukat. Ebből a németek úgy vélték, hogy ők is árják. Mi mond ma erről a nyelvtudomány?
Budenz József német-magyar tudós 1880 körül bizonyította, hogy a magyar: finnugor nyelv. A nyelvtudomány ma is szilárdan kitart emellett; de miért szeretnék ezt sokan cáfolva látni? Mit vélnek ezzel nyerni az emberek?
Kérjük, hogy – aki teheti – a csatolt mellékletet ide kattintva nyomtassa is ki, mert az előadás fontos segédanyaga lesz! /20 – 25 példányt a helyszínen is biztosítunk./
Az előadáson felvett videó itt tekinthető meg:
****
Megjelent az EPMSZ 2012/13 évkönyve. Nem csak a Félixfürdőn rendezett Akadémiai Napok előadásait, hanem a társegyesületek beszámolóit, a Bibó-szobornál elhangzott Topolánszky Ákos-beszédet és a Szabadegyetem életéről készült fotókat is tartalmazza. A könyv megvásárolható a Huszár Gál Evangélikus Könyvesboltban (Bp. Deák tér 4.) vagy Gergely Feliciánnénál (Bp. Alkotmány u. 14.), tel.: 0620/548-6378.
****
A szeptemberben kezdődő új Lehet-e? Fórum évadával kapcsolatos kéréseket és javaslatokat az [email protected] címre jún. 30-ig kérjük megküldeni!
****
Az értesítési címmel kapcsolatos változásokat, javasolt új barátok címét, leiratkozási kérést az EPMSZE új titkára, Boldis Gergely várja szintén az [email protected] címre.
Be First to Comment