Press "Enter" to skip to content

Tudják, hogy hazugság – még is elfogadják

 

A beszélgetésben Spiró György, Hatos Pál és Szénási Sándor a „post-truth” (igazság utáni) korszak és annak politikai, társadalmi hatásait vizsgálják, miközben Hannah Arendt gondolatait és történelmi példákat hívnak segítségül. Az igazság elvesztése és a politikai manipuláció mechanizmusai állnak a középpontban, olyan témákkal, mint a tömegek manipulálhatósága, a totalitárius rendszerek népszerűsége, és a demokrácia sérülékenysége. Trump példáján keresztül elemzik a populizmus és a propaganda jelenlegi erejét, valamint az illúziók és hazugságok elfogadásának társadalmi dinamikáit.

A beszélgetés kitér a múlt és jelen politikai szereplőire, a történelmi mítoszokra és a különböző ideológiák működésére. Rávilágítanak arra, hogy a hazugságok, amelyek a politikát kísérik, nem újak, de az információs technológia fejlődése új szintre emelte a manipuláció lehetőségeit. Felmerülnek etikai kérdések is: az emberek gyakran inkább a megnyugtató hazugságokba kapaszkodnak, mintsem szembenéznének a kényelmetlen igazságokkal.

Az interjú végső üzenete, hogy az írók és értelmiségiek feladata ellenállni a politikai manipulációnak, és a szabadságot, az igazságot képviselni a növekvő nihilizmussal szemben. Hannah Arendt tanításait felidézve figyelmeztetnek, hogy a múlt tragédiái bármikor megismétlődhetnek, ha a társadalom nem alakít ki megfelelő védelmi mechanizmusokat.

Forrás: Klubrádió.hu

 

Be First to Comment

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .