Időpont
Date(s) - 2019.05.20
17:00 : 19:00
Helyszín
Az Evangélikus Egyház Pesti Gyülekezeti Nagyterme
Kategóriák
Petőfi a XIX. század költőinek szánta azt a feladatot, hogy – a lángoszlop- ideológiát követve – ők vezessék a népet a Kánaán felé. Nyugodtan írhatott volna értelmiségieket is. Ez a nemzeti romantika szabta küldetéstudat a reformkor óta határozza meg gondolkodóink verbális mentalitását. Azután hol az ideológia változott, hol a követésére önjelölt váteszek, de minden kudarc ellenére megmaradt a hit, hogy az értelmiségnek kell, kellene vezetnie a világot egy szebb jövő felé.
Ez a gondolkodásmód már születésekor sem volt ideálisnak tekinthető értelmiségi magatartás. Ráadásul időközben sokféle „lángoszlop” követését tekintették egyedül üdvözítőnek. Az értelmiség „polbeatizálódott”, és a másik táborban lévőknél is nagyobb ellenszenvvel tekintett a szekértáboron kívüliekre.
Sokféle személyiség és csoport vindikálja magának a jogot, hogy részt vegyen a politikában, hogy a társadalom kövesse tanácsit, hogy maga vagy elvei celeb szerepet tölthessenek be. Nem csoda, hogy a politika- ellenesség mellett rohamosan nő az értelmiségi magatartás elleni hangulat.
Egyáltalán: ki tekinthető ma értelmiséginek? Ha valaki az, akkor mit jelenthet ma ez a szerepkör? Mi az oka, hogy ez a fejlett kritikai érzékkel rendelkező réteg ennyire csekély önkritikával rendelkezik?
Fórumunkon ezekre a kérdésekre keresünk választ.
Vendégeink:
- Csepeli György szociálpszichológus
- Markó Béla író
- Spiró György író
Moderátor: Kőszegi Ábel
Előzetes olvasmányként Markó Béla cikkét ajánljuk, és Spiró György: Diavolina c. könyvét.
A Fórum hanganyaga:
A Fórumon rögzített videó:
Index:
- Csepeli György gondolatai
- Spiró György bevezetője
- Markó Béla az értelmiségről
- Reflexiók
- Kérdések, észrevételek, megjegyzések
- Felkért hozzászóló, Lengyel László
Ha készül hangfelvétel, a Civil Rádió szívesen leadja a beszélgetést. Készül?
Igen, készül.