Meghívó a Magyar Pax Romana és az Európai Protestáns Magyar Szabadegyetem közös
Lehet-e? fórumára
Kurucok és labancok – a magyar nacionalizmus természete
2014. december 15-én este 17-19 óra között
a Pesti Evangélikus Egyház Gyülekezeti Nagytermében (Bp. V. Deák Ferenc tér 4. I. em.)
„ A tudomány nem tud mit kezdeni a spirituálissal, a hittel, gyűlöli az amnéziát, és diametrálisan szemben áll a mesével. S itt én most mégis arra teszek kísérletet, hogy racionális és igazolható – tudományos – okfejtés mentén értelmezzem azt, ami sokkal inkább a nemzeti képzelet, mintsem a bizonyítható tények világához kötődik, spirituálisról, amnéziáról és meséről szóljak, lehetőleg spiritualitás, amnézia és meseszerűség nélkül.”
Gerő András történész, egyetemi tanár, a Habsburg Történeti Intézet igazgatója, ezzel a fohásszal teszi közzé hat tanulmányát, amely Nemzeti történelemkönyv címen 2013-ban jelent meg. Előszava végén maga jegyzi meg: „… nem lehet lehetségessé tenni a lehetetlent, de meg lehet próbálni.”
A hiten alapuló nemzeti érzés és a „kurucos” gondolkodás közoktatásunk szerves része. Akkor a bizonyítható tényeket kutató történészek is „labancok”? Lehet, hogy az általuk javasolt megközelítés is csupán egy lehetőség a sokféle narratíva közül? Egyáltalán: mit tehet a kutató, ha egyre többen ragaszkodnak a saját és privát történelmükhöz? Egyáltalán: milyen alapon hitték és hiszik a történészek, hogy a kikutatott valóság is képes a nemzeti gondolkodás részévé válni?
Ezekre a kérdésekre Gerő András könyve nem ad választ. Ezeket fórumunk moderátora teszi fel előre az előadónak.
Előzetes olvasmányként Gerő András: Nemzeti történelem c. kis kötetét ajánljuk. /Habsburg Történeti Intézet 2013. /
A könyv a Líra és az Alexandra boltjaiban kapható 2900,- forintért, de a neten 2460-ért is beszerezhető.
Előadó:
Gerő András
történész, egyetemi tanár, a Habsburg Történeti Intézet igazgatója
Hanganyag: Meghallgatás/Letöltés
Az előadás videója:
Képek az előadásról:
[…] 2014. december 15-én Kurucok és labancok – a magyar nacionalizmus természete címmel már foglalkoztunk ezzel a témával, az előadó Gerő András történész volt, itt lehet meghallgatni. […]